Auktion nr.
1. auktion
Auktionsdato
21.03.2025, 9.00
Kategori
Villa
Kommune
Vejle
Matrikelnr
31, Sellerup By, Gauerslund
Ejendomsværdi
Kr. 989.000
Grundværdi
Kr. 696.000
Offentliggørelse
24.02.2025, 11.34
Annonceret i statstidende
25.02.2025
AS-nr.
AS 7-331/2024
Retssal
Vestre Landsrets retssal
Sags nr
231359

Salgsopstilling Sellerup Vangvej 150, 7080 Børkop (231359)

79 downloads

Bolig:
80 m²
Erhverv:
0 m²
Grund:
1.910m²
Vej:
0m²

Rødt pudset murstenshus på lille bakketop i skov

Villa

Sellerup Vangvej 150, Børkop, 7080 Børkop

Besigtigelse: Torsdag, d. 13. marts, kl. 15.00

2742 klik

Bolig:

80 m²

Erhverv:

0 m²

Grund:

1.910 m²

Vej:

0 m²

Finansiering

Ved auktionsbud kr.
989.000 DKK
Størstebeløbet kr.
71.843 DKK
Sikkerhedsstillelse kr.
276.550 DKK

Kontaktinfo

Codex Advokater

Damhaven 5C, 7100 Vejle

CO

Codex Advokater Mads Danielsen

Tlf

7572 4100

Jr. nr

231359

Fogedret

Retten i Kolding

Kolding Åpark 11, 6000, Kolding

Timer

Mandag-fredag 8.30-15.00

Link til ejendommen

Kopier

Rødt pudset murstenshus på lille bakketop i skov

Tinglyst areal 1910m², heraf vej 0 m².

Bebygget areal 64 m², kælder 25 m², samlet boligareal 80 m² heraf tagetage 16 m².

Taget er dels af ældre eternit og dels af nyt tagpap på den flade del af taget. Skorstenen er nyrenoveret. Vinduerne fremstår generelt i ok stand.

Grunden består af kuperet løvskov med en lille bakketop hvorpå huset og en gårdsplads er placeret.

Grunden omkring huset fremstår uplejet og vild.

Huset er generelt i ringe stand.

Den oprindelige hoveddør er mod nord, men den nuværende beboer bruger den ikke. Entreen fremstår i meget ringe stand med afskallede vægge. Denne entre opvarmes separat via solceller.

Herfra ankommer man i et centralt åbent rum på langs af huset bestående først af indgangen til køkkenet på venstre hånd, dernæst et spisestueområde og videre gennem en bred døråbning til husets stue. I spisestuen hænger den indvendige del af varmepumpen. Dette anlæg er af mærket Panasonic, og er nu husets primære varmekilde, suppleret af et kombifyr. Gulvene er gennemgående og i lyst træ i ok stand. Lofterne er plankelofter i lyst træ, mens dørkarmene og vinduer er i rødligt træ.

Køkkenet er muligvis fra 90’erne eller 00’erne, med bordplade i gråt laminat og skabe samt overskabe i en hestesko opstilling. Skabene og fronter er i rødligt træ. Køle/fryseskab fra Samsung. Ovnen er af ukendt mærke. Kogepladen er elektrisk og af ukendt mærke. Indbygningsemhætte af ukendt mærke. Alle hårde hvidevarer er af ældre dato, og fremstår slidte. Der er ingen opvaskemaskine.

Over for indgangen til køkkenet er der en nydelig spindeltrappe i smedejern til overetagen. Heroppe finder man et åbent rum med skåvægge, der med fordel kan benyttes som soveværelse. Lofter og skråvægge i planker i naturtræ. Herfra er der, via en glasdør, udgang til den flade del af taget som fremstår som en tidligere terrasse, men som nu er belagt med tagpap af nyere dato. Herfra kan man nyde udsigten til den omkringlæggende skov.

Fra stuen er der adgang via en gang og en smal trappe til husets kælder. Her findes 3 kælderrum i fuld højde, der er indrettet til værksted og fyrrum. Gulvene er klinkebelagte og beton. Fra kælderen der er udgang til gårdspladsen, og dette er den indgang som huset beboet benytter som den primære indgang.

I kælderen er der en kummefryser af ældre dato og ukendt mærke, der ikke er tilsluttet. Det er vides ikke om den virker. Her forefindes også en varmtvandsbeholder af mærket Metro, samt en vaskemaskine af mærket Gorenje.

I fyrrummet er der et HS Tarm kombifyr af ældre dato, samt en ældre olietank. Fyret er ikke uden skavanker, men fungerer.

BEMÆRK

Ejendommen er i 2024 pålagt en servitut om statsekspropriation i anledning af elektrificering af banetrækningen Fredericia – Vejle.  Der henvises til servitutten i de underliggende bilag, og det bemærkes at nærmere oplysninger kan indhentes ved Kommissarius ved Statens Ekspropriationer i Jylland.

 

 

Det præciseres, at ovennævnte oplysninger delvis er baseret på udskrift af BBR-registret, hvorfor der således ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed. Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Vis mere

Lokation

Sellerup Vangvej 150, Børkop, 7080 Børkop