Auktion nr.
1. auktion
Auktionsdato
12.12.2025, 10.00
Kategori
Villa
Kommune
Silkeborg
Matrikelnr
15k, Salten By, Them
Ejendomsværdi
Kr. 1.015.000
Grundværdi
Kr. 524.000
Offentliggørelse
20.11.2025, 12.41
AS-nr.
AS 2-135/2025
Retssal
Retssal D
Retskreds
Retten i Viborg
Sags nr
110-104821

TA.Salgsopstillling med bilag – del 1

8 downloads

Bolig:
91 m²
Erhverv:
0 m²
Grund:
1.266m²
Vej:
0m²
Villa

Ryvej 12, 8653 Them

93 klik

Bolig:

91 m²

Erhverv:

0 m²

Grund:

1.266 m²

Vej:

0 m²

Finansiering

Ved auktionsbud kr.
1.015.000 DKK
Størstebeløbet kr.
44.100 DKK
Sikkerhedsstillelse kr.
94.800 DKK

Kontaktinfo

LOU Advokatfirma

Østergrave 4, 8900 Randers

CO

LOU Advokatfirma Camilla Green Lærke

Jr. nr

110-104821

Fogedret

Retten i Viborg

Klostermarken 10, 8800, Viborg

Timer

08.00 – 15.00

Link til ejendommen

Kopier

Beskrivelse af ejendommen
matr.nr. 15k Salten By, Them,
beliggende Ryvej 12, 8653 Them

Ældre pudset ejendom med fibercementtag, herunder asbest. Ifølge BBR-ejermeddelelse er bygningen opført i 1929. Bygningens samlede boligareal 91 m2, samlet bygningsareal 53 m2, tagetagens areal 38 m2, heraf tagetagens udnyttede areal 38 m2, bebygget areal 53 m2. Ud­ hus opført i 1929 med et bebygget areal på 24 m2, overdækket areal 20 m2.
Ejendommen har indgang fra vejen til en entré samt en bagindgang.

I entréen er der flisegulv samt en stejl trappe til 1. sal. Fra entréen er der adgang til stuen, hvor der er trægulve samt en brændeovn.

Fra stuen er der videre adgang til et nyere køkken med flisegulv, hvor der er en ovn mrkt. Siemens, en kogeplade mrkt. AEG, en emhætte af ukendt mrkt., en opvaskemaskine mrkt. Electrolux, en skabsfryser mrkt. Scandomestic samt en opvaskemaskine mrkt. Samsung og en tørretumbler mrkt. Electrolux.

Fra køkkenet er der adgang til bagindgangen, hvor der er flisegulv samt indbyggede skabe.

Derudover er der fra bagindgangen også adgang til et badeværelse med samme fliser som i resten af stuetagen. Badeværelset er også nyere, hvor der er toilet, vask med skabe samt separat bruseniche.

  1. sal er et stort rum, hvor der er sat en skillevæg op. Der er synlige træbjælker.

Der er et overdækket skur i forbindelse med huset samt et større udhus, der kan låses af og hvor der er god plads til opbevaring. Der er desuden en skabsfryser mrkt. Whirlpool.

Ifølge ejer er der installerede varmepumpe nyere.

Der tages forbehold for tilstedeværelse af ovennævnte hårde hvidevarer, deres funktionsdygtighed samt tredjemandsrettigheder.

Det præciseres, at ovennævnte delvis er baseret på udskrift af BBR-ejermeddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indeståes for oplysningernes rigtighed.
Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport vedrørende ejendommen, og en køber må acceptere at overtage ejendommen, således som den er og forefindes, uden at kunne gøre ansvar for fejl og mangler gældende overfor fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende overfor andre, beror på lovgivningens almindelige regler.

Det bemærkes endvidere, at auktionskøber selv skal drage omsorg for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.v., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder uanset, om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Vis mere

Lokation

Ryvej 12, 8653 Them